فون واژه یا تلواژه و یا خط همنام چیست؟

از قدیم برای هممون سوال بوده که حروف انگلیسی که به ترتیب روی گوشی تلفن ثابت نوشته شده چه کارایی ای میتونه داشته باشه؟ خیلی ها اون زمان میگفتن که بعد ها میشه با تلفن ثابت هم پیامک ارسال کرد.درحالی که در آن زمان ها اصلا نه موبایلی وجود داشت و نه تکنولوژی پیامک که بخواهند چنین استفاده ای از گوشی تلفن بکنند.در این مقاله قصد داریم مفهوم کامل فون واژه و نحوه استفاده از آن را به طور کامل توضیح دهیم.

 

تا حالا از خود سوال کردید که این حروف چه استفاده ای دارند؟

علت این است که از قدیم در کشورهای مطرح دنیا در امریکا و اروپا بسیاری از شرکت های بزرگ جای اینکه شماره تلفن خود را که در این مناطق بسیار طولانی هم هستند بیان کنند، اکثرا نام تجاری خودشان را عنوان میکردند تا بسیار راحت تر در ذهن ها به جا بماند.

همانطور که میدانید به خاطر سپردن حروف در مغز بسیار ساده تر از اعداد هستند و به همین دلیل از این روش استفاده می کردند تا هرگز مشتری نام آن ها را از خاطر خود فراموش نکنند.

به طور مثال شرکت سامسونگ کره جنوبی از شماره 1800samsung و شرکت معروف اپل از خط 1800MyApple برای مشتریان خود استفاده میکنند تا همیشه در یادها بمانند.

مفهوم فون واژه

پس متوجه شدیم که تلواژه یا همان تلواژه شماره ای است رند که به اسم شما یا شرکت شما و یا هر اسم دلخواه شما که به نوع رند حروفی ، یا رند اسم ، رند همنام  نیز معروف شده است.

در کشورهای امریکایی شماره همنام به Vanity Number معروف است و در کشور انگلستان به Phoneword مشهور است.اخیرا در ایران هم برخی شرکت ها و کارخانجات معروف و برند نیز از این نوع شماره های حروفی استفاده میکنند.

به طور مثال شماره های شرکت هایی مثل کاوه که از حرف Kaveh و یا شرکت هواپیمایی هما از شماره تلواژه Homa22  و یا نشر کتاب ایران از شماره Ketab استفاده کرده اند.مشکلی که پیش از این در شماره گیری وجود داشت این بود که در کشورهای مختلف حروف به صورت متفاوت روی دکمه های چاپ میشد و قانون خاصی نداشت و همین امر اختلال در شماره به وجود می آورد ولی اخیرا تمامی کشورها از استاندارد مشخصی پیروی میکنند و تمامی گوشی ها دارای یک پلتفرم یکسان هستند و همین امر موجب محبوبیت شماره های حروفی شده است.

چند مثال فون واژه به همراه شماره واقعی عددی :

مثال فون واژه

021Kaveh = 02152834

021Homa22 = 021466222

Ali = 254

Hossein = 4677346

نحوه عملکرد و شماره گیری شماره فون واژه به چه صورت است؟

همانطور که توضیح داده شد تلواژه به جای اعداد از حروف روی دکمه های گوشی استفاده می شوند.

خوب شاید این سوال برایتان پیش بیاید که روی هر دکمه گوشی چندین حروف است و چطور اسم دلخواه خود را شماره گیری کنیم؟

باید خدمتتان عرض کنیم که فون واژه در حقیقت یک اصطلاح و یا یک ترفند برای حفظ راحت تر و آسان تر شماره موبایل در ذهن است و در اصل شماره هیچگونه دخالت و تغییری ایجاد نمیکند.در واقع چیزی به عنوان شماره گیری حروف وجود ندارد فقط برای بیان راحت تر از شماره همنام استفاده می شود.

همانطور که در مثال های بالا مشاهده کردید شماره های حروفی مشخص است که فقط به جای هر حرف باید عددی که آن حرف در آن قرار دارد شماره گیری شود.پس برای شماره گیری فون واژه ها با توجه به حروف مندرج روی دکمه ها عدد مورد نظر را بدون در نظر گرفتن موقعیت حرف در آن دکمه شماره گیری کنید.

به طور مثال شماره 0912printer را در اینجا بررسی میکنیم و همانطور که در تصویر مشخص است بعد از 0912 عددی که هر کدام از حروف روی آن درج شده را وارد میکنیم.پس این خط می شود 09127746837

فون واژه

 

قابلیت ها و مزایای فون واژه چیست؟
  • منحصر به فرد و فراموش نشدنی است همانطور که دیدید شماره مربوط به printer در کل کشور برای پیش شماره 0912 فقط یک شماره است.
  • جزو کالاهای لوکس و لاکچری به حساب می آید و برای سرمایه گذاری مفید است و روز به روز به قیمت آن افزوده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
Call Now Button